Rekuperatory z wymiennikami gruntowymi ciepła

Rekuperacja - jak to działa?

Rekuperacja to wentylacja z odzyskiem ciepła: energooszczędny sposób na dostarczenie świeżego powietrza do pomieszczeń i usunięcie zużytego: wraz z zanieczyszczeniami (kurzem, dwutlenkiem węgla i zapachami). System rekuperacji zapewnia odzysk energii/ciepła z usuwanego powietrza, dzięki czemu raz wytworzone ciepło wykorzystane jest ponownie.

Świeże powietrze zewnętrzne zasysane jest poprzez otwór w budynku, następnie przechodzi przez wymiennik ciepła rekuperatora ogrzewając się w jego kanalikach od powietrza usuwanego. Potem nawiewane jest do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy gabinet.

Identyczna ilość ciepłego, wilgotnego zużytego powietrza jest usuwana z łazienek i kuchni. Powietrze zużyte oddaje swoją energię (zimą ciepło, latem chłód) do świeżego powietrza wchodzącego z zewnątrz nie mieszając się z nim.

Rekuperacja działa bezgłośnie i z minimalnym zużyciem energii.

Korzyści systemu rekuperacji

  • ciągłą obecność w domu świeżego powietrza bez konieczności otwierania okien, o każdej porze roku
  • oszczędności na ogrzewaniu budynku (nawet do 50%)
  • oszczędności na montażu pompy ciepła w domu z rekuperacją (budynek z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie energetyczne)
  • filtrowanie powietrza nawiewanego, dzięki czemu duża część zanieczyszczeń (kurz, owady) zatrzymywana jest na filtrze więcej korzyści z rekuperacji

LW-BUD Budowa Domów Jednorodzinnych

Waldemar Latacz ul. Strzegowa 48, 32-340 Wolbrom

tel. kom: 608 109 930, email: wlatacz@op.pl
Gości: 109843