Domy w technologii POROTHERM DRYFIX

POROTHERM DRYFIX

System Porotherm Dryfix to rzadkie połączenie innowacyjnej technologii murowania i tradycyjnego, wielowiekowego produktu w nowoczesnym wydaniu – pustaka ceramicznego. W efekcie ta przełomowa choć już nie tak nowa technologia to same korzyści przede wszystkim dla inwestora, ale również ułatwienie dla ekipy wykonawczej. Czystość, trwałość i doskonałe parametry ścian to zalety, obok których trudno przejść obojętnie budując dom. Szybkość, prostota, lekkość – to z kolei kusząca perspektywa dla murujących ekip.

Na czym polega technologia Porotherm Dryfix

Porotherm Dryfix to technologia murowania pustaków ceramicznych na sucho, na cienkowarstwową zaprawę Porotherm Dryfix. Innowacją w tej technologii jest przede wszystkim sama zaprawa – zupełnie pozbawiona wody, gotowa mieszanka na bazie poliuretanu, konfekcjonowana w puszkach pod ciśnieniem i nakładana precyzyjnie za pomocą specjalnego aplikatora, tzw. pistoletu. Drugim wyróżnikiem jest grubość spoiny – warstwa zaprawy ma w tej technologii zaledwie ok. 1 mm grubości. Im mniej mokrej zaprawy w murze, tym ściana jest bardziej ceramiczna a więc cieplejsza. Bardzo istotne w technologii Dryfix jest ułożenie pierwszej warstwy pustaków – musi być ona idealnie wypoziomowana. Kolejne warstwy układane są już bez konieczności poziomowania, co bardzo przyspiesza i ułatwia zadanie.

Dlaczego warto budować w systemie Porotherm Dryfix?

Chyba każdy inwestor życzyłby sobie aby od pierwszych dni budowy jego dom był oazą ładu i spokoju. Niestety zazwyczaj budowa kojarzy się z bałaganem - zaschniętym betonem, kałużami wody, pustymi papierowymi torbami po zaprawie i hałasem betoniarki. Niewielki dom jednorodzinny o powierzchni około 120 m² to średnio 230 m² ścian nośnych, do wybudowania których potrzeba ponad 5,5 tony tradycyjnej zaprawy oraz wielu litrów wody. W odpowiedzi na te uciążliwości firma Wienerberger wprowadziła system Porotherm Dryfix.

Korzystają na niej przede wszystkim inwestorzy ale i wykonawcom jest znacznie łatwiej i lżej przejść przez etap budowy ścian.

Jakie korzyści ma inwestor a jakie ekipa murarska?

  • Już na etapie zakupu technologia Dryfix to wygoda i oszczędności – na dom o pow. 120 m² wystarczy zaledwie 46 puszek suchej zaprawy Porotherm Dryfix o łącznej pojemności 35 litrów. Można ją przewieźć nawet w bagażniku samochodu osobowego. Zaprawa sprzedawana jest w pakiecie z cegłami Porotherm Dryfix, w odpowiedniej ilości jest dodawana gratis (już w cenie pustaków), dlatego nie trzeba martwić się o wyliczanie odpowiedniej ilości zaprawy. Dla inwestora to korzyść finansowa – zakup w pakiecie obniża koszty budowy, odpadają koszty transportu kilku ton zaprawy. Znikają też problemy z magazynowaniem worków i utylizacją odpadów (puste worki), za którą również trzeba zapłacić. Na placu budowy panuje porządek.
  • Podczas murowania w technologii Dryfix nie zużywa się prądu ani wody – zaprawa nakładana jest za pomocą specjalnego aplikatora w kształcie pistoletu, który pozwala pod ciśnieniem nałożyć odpowiednią ilość zaprawy. Inwestor znów zyskuje oszczędności na mediach, dla wykonawcy to przede wszystkim łatwość i wygoda. Puszki z zaprawą są lekkie i poręczne, nie potrzeba wciągać na wyższe kondygnacje ciężkich wiader z zaprawą. To, co od razu rzuca się w oczy gdy widzimy budowę w systemie Dryfix to nietypowa dla placu budowy czystość. Dotyczy to zarówno samego  terenu wokół domu (brak betoniarki, zachlapań od zaprawy, pyłu z cementu, piachu) jak i samych ścian, które wydają się być niemal sterylnie czyste.
  • Finał budowy w technologii Porotherm Dryfix przychodzi znacznie szybciej niż przy technologii tradycyjnej. Murowanie na suchą zaprawę przyspiesza prace budowlane a czas budowy skraca się aż o połowę! Sprawna ekipa wykonawcza przekuje to na swój sukces – w tym samym czasie może wykonać 2x więcej m2 ścian. Inwestor natomiast może śmiało negocjować stawkę za wykonanie ścian – to niewątpliwie bardzo szybka technologia, pozwalająca na ogromną oszczędność czasu a co za tym idzie sprawne prowadzenie budowy.
  • To, co dodatkowo uniezależnia nas od czasu to fakt, iż ze względu na to, że zaprawa jest całkiem pozbawiona wody, w systemie Porotherm Dryfix można murować również zimą, przy lekkim mrozie, w temperaturze do - 5 st. C. To pozwala wydłużyć sezon budowlany. Korzyści są obopólne – zarówno dla ekipy wykonawczej, która może wykonać w sezonie więcej budów jak i dla inwestorów, którzy późno rozpoczęli budowę a chcą zakończyć ją przed zimą.

Jakość i wytrzymałość potwierdzona niezależnymi badaniami

Warto wspomnieć, że zaprawa Porotherm Dryfix jako pierwsza w Polsce uzyskała Aprobatę Techniczną Instytutu Techniki Budowlanej, potwierdzającą jej parametry a sam system został nagrodzony Złotym Medalem MTP na targach Budma w 2011 roku „dla produktu wyróżniającego się najwyższym poziomem jakości i nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi”. Pod kątem bezpieczeństwa mieszkańców, certyfikował go również Państwowy Zakład Higieny. Porotherm Dryfix otrzymał także oznaczenie CE, które wskazuje, że spełnia on wszystkie wymagania określone w Normach Europejskich. Znak CE potwierdza też, że system jest całkowicie bezpieczny dla jego użytkowników oraz, że powstał z najlepszych materiałów i przy zastosowaniu sprawdzonych rozwiązań technologicznych.

LW-BUD Budowa Domów Jednorodzinnych

Waldemar Latacz ul. Strzegowa 48, 32-340 Wolbrom

tel. kom: 608 109 930, email: wlatacz@op.pl
Gości: 115499